Hopp til hovedinnholdet

Lurer på om søsteren eller broren min som begge er over 18 år kan bli min verge hvis moren og faren min dør i en ulykke foreks?

Gutt 15 år
 

Spørsmål

Hei, Lurer på om søsteren eller broren min som begge er over 18 år kan bli min verge hvis moren og faren min dør i en ulykke foreks.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Etter barnelovens regler er det den eller de som har foreldreansvar for barnet som også er barnets verger. Vanligvis er dette foreldrene. Hvis begge foreldrene dør må spørsmål om hvem som skal ha foreldreansvar for barnet behandles etter regelen i barneloven § 63

Søsteren og broren din kunne da ha fremmet ønske om å overta foreldreansvaret for deg, og hvis de hadde fått medhold i dette i domstolen ville søsteren eller broren din også ha vært din verge fram til du fyller 18 år. 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Familie
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om familie