Hopp til hovedinnholdet

Er det ulovlig å be om et nakenbilde når personen vil sende et slikt bilde?

Gutt 20 år
 

Spørsmål

er det ulovlig å spøre noen om å få et naken bilde når personen både vill å velger å sende?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Hvis personen du ber om et nakenbilde av er over 18 år, og bildet sendes fordi han/hun har lyst til å sende det, er det lov til å spørre om å få et nakenbilde. Men du må for all del ikke sende bildet videre til andre, legge det ut på nettet, eller på andre måter dele det med andre personer. Å dele et bilde av en person uten at personen har gitt deg tillatelse til det er ulovlig, og du risikerer å bli straffet hvis du gjør noe slikt. 

Hvis det derimot er snakk om et nakenbilde av en person under 18 år, er det i de fleste tilfeller ulovlig å be om, og besitte slike bilder. Nakenbilder av personer under 18 år blir fort regnet som barneporno, og det er som du vet straffbart å oppbevare barneporno, se straffeloven § 204a. I § 204a fjerde ledd står det at "Straffen kan falle bort for den som tar og besitter et bilde av en person mellom 16 og 18 år, dersom denne har gitt sitt samtykke og de to er omtrent jevnbyrdige i alder og utvikling." Men du kan ikke satse på at dette unntaket vil komme til anvendelse hvis du ber en person under 18 år om et nakenbilde. 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hjelp! Det er nakenbilder av meg på nettet

Jente foran pcen (colourbox.com)

Her finner du konkrete tips til hvordan du får fjernet bilder på andre nettsider, og hva du gjør om noen har filmet deg uten ditt samtykke.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lovbrudd
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lovbrudd