Hopp til hovedinnholdet

Bør jeg fortelle ny arbeidsplass om tidligere helseproblemer?

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Jeg skal nå starte på ny arbeidsplass. Har tidlige våre i rus og psyk. behandling, grunnet deprisjon, angst og rus. Bør jeg fortelle til arbeidsplassen at jeg har våre gjennom dette, eller bør jeg holde det for meg selv? Er så redd for noe skal gå galt om jeg er eller ikke er åpen

Besvart 28.08.2018 12:54
 

Svar
Hei

Du har i utgangspunktet ingen plikt å fortelle ny arbeidsgiver om tidligere helseproblemer, med mindre det vil ha innvirkning på det arbeidet du skal utføre. 

På den andre siden kan det imidlertid være greit å være åpen om din tidligere problemer, slik at de kan være oppmerksom på dette. Hvis du har redusert arbeidsevne på grunn av helseproblemer kan du for eksempel ha rett til tilrettelagt arbeid. Se arbeidsmiljøloven § 4-6.

Til syvende og sist blir det imidlertid helt opp til deg selv å bestemme hva du ønsker å gjøre i denne situasjonen.

Med hilsen Svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no

(Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 73 19 97 00)

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Psykisk / følelser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om psykisk / følelser