Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg anmelde noen for trusler?

Jente 18 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg lurer på om det er lov å anmelde noen som har truet med å banke meg fler ganger? Har det ikke skriftlig, men har mange vitner på at den personen har truet meg. Takk for hjelpen :)

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Du kan absolutt anmelde noen til politiet for trusler. Det er to bestemmelser i straffeloven som kan være aktuelle når det gjelder trusler. Det følger av straffeloven § 227 at man kan straffes med bøter eller fengsel inntil 3 år dersom man truer med å utføre en straffbar handling, og dette er egnet til å fremkalle alvorlig frykt. Etter straffeloven § 390a kan man straffes med bøter eller fengsel i inntil 2 år dersom man ved skremmende eller plagsom opptreden krenker en annens fred.

Hvilken straff som kan bli aktuell kommer helt an på de konkrete omstendighetene, hva politiet finner bevist og hvordan de vurderer saken. 

Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Vold
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om vold